21st Internet Seminar

List of Participants

Algeria

University of Batna 2 (Fesdis)

Abderrahmane Youkanna

 

University of Mascara

Mohammed Elamine Sebih

 

Université Djilali Bounaama Khemis Miliana

Belkacem Chaouchi (local coordinator)

 

UFAS (Setif)

Aissa Aibeche (local coordinator)

Nasreddine Amroune

Sallah Eddine Boutiah

Hossni Tebbani

 

Australia

Australian National University (Canberra)

Julian Bailey

Jan Rozendaal

 

Monash University (Melbourne)

Ting-Ying Chang

 

Austria

University of Graz

Wilhelm Schappacher (local coordinator)

 

PH Vorarlberg (Feldkirch)

András Bátkai (local coordinator)

 

University of Innsbruck

Corbinian Schlosser

 

Johannes Kepler University (Linz)

Kemal Raik

 

Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics (Linz)

Hannes Meinlschmidt

 

Bangladesh

Shahjalal University of Science and Technology (Sylhet)

MD Shafiqul Islam

 

Belguim

University of Mons

Thomas Helart (local coordinator)

 

Brazil

Federal University of Minas Gerais (Belo Horizonte)

Gustavo de Oliveira (local coordinator)

 

State University of Campinas

Wanderly Nunes do Nascimento

 

Federal University of Paraná (Curitiba)

Alberto Ramos

 

Federal University of Santa Maria

Elard Juarez Hurtado (local coordinator)

Juliano de Godoi

 

Sãu Paolo State University

Érika Capelato (local coordinator)

 

University of Sãu Paolo

Pedro Tavares Paes Lopes (local coordinator)

Marco Barros

Rafael Neves

 

Federal University of Espírito Santo (Vitória)

Jamil Abreu (local coordinator)

Julio Cesar de Souza Almeida (local coordinator)

 

Chile

University of Los Lagos (Osorno)

Roberto Díaz Matamala

 

University of Chile (Santiago de Chile)

Alan Chavez (local coordinator)

 

China

Xinjiang University (Ürümqi)

Geni Gupur (local coordinator)

Guzailinuer Dilixiati

Ehmet Eysa

Zhuoxiao Li

Maihaba Naizhamu

Nurehemaiti Yiming

Maraba Nizam

Guzalnur Setniyaz

 

Colombia

University of Atlántico (Barranqullia)

Tovias Castro (local coordinator)

Hernan Ortega Castro

 

University of the Andes (Bogotá)

Monika Winklmeier (local coordinator)

Cesar Del Corral

Sergio Cristancho-Sánchez

Andres Galindo

Juan Carlos Gutierrez Vanegas

Edison Jair Leguizamon

Javier David Moreno Paris

Juan David Prada Malagon

Sebastian Puerto-Galindo

Jose Jimenez Ramirez

Christian Orlando Silva Forero

Simon Soto

Luis Carlos Suárez

 

UdeA (Medellín)

Monica Maria Salazar Cardona (local coordinator)

 

Finland

Tampere University of Technology

Lassi Paunonen (local coordinator)

Jaakko Hartikainen

Jukka-Pekka Humaloja

Konsta Huhtala

Laura Lepomäki

Mira Tengvall

Vikki Vuorenpää

 

France

Aix-Marseille University (Aix-en-Provence, Marseille)

Tien Tam

 

University of Franche-Comté (Besançon)

Christian Le Merdy (local coordinator)

Loris Arnold

Olivier Arrigoni

 

University of Bordeaux

Bernhard Haak (local coordinator)

Borjan Geshkovski

Shehzad Hathi

Charlotte Rodriguez

Amandine Malonguemfo Teagho

 

University Clermont Auvergne (Clermont-Ferrand)

Christoph Kriegler

 

Lille 1 University

Catalin Badea (local coordinator)

 

University of Paris-Sud (Orsay)

Moritz Egert

 

École Polytechnique (Palaiseau)

Mauro Rosestolato

 

UPMC (Paris)

Gilles Youtou

 

Germany

Free University of Berlin

Aizhan Issagali (local coordinator)

 

TU Berlin

Aras Bacho

 

Ruhr University of Bochum

Richard Kraaij (local coordinator)

Daniel Meißner

 

University of Bremen

Hendrik Vogt (local coordinator)

Mohamad Abou-Salem

Andreas Dridiger

David Erzmann

Jan Gienapp

Carl Hammann

Yorick Netzer

Bino Nolting

Lena Ranke

Torben Schürenberg

David Stronzek

Fabian Wurche

Dennis Zvegincev

 

TU Chemnitz

Clemens Bombach (local coordinator)

Peter Stollmann (local coordinator)

Maximilian Bochmann

Marcel Hansmann

Thomas Kalmes

Jean Daniel Mukam

Adama Ndoye

Wai Tung Poon

Christian Rose

Michael Schmischke

Jasmin Sternkopf

Martin Tautenhahn

 

TU Darmstadt

Robert Haller-Dintelmann (local coordinator)

Matthias Hieber

Björn Augner

Sebastian Bechtel

Johannes Becker

Philipp Forstner

Amru Hussein

Gabriel McCracken

Anupam Pal Choudhury

Thomas Eiter

Fabian Gabel

Miriam Schmitt

Anton Seyfert

Matthias Storzer

Jonas Tibke

Darja-Maria Zierau

 

TU Dresden

Ralph Chill (local coordinator)

Jürgen Voigt (local coordinator)

Burkhard Claus

Max Griehl

Markus Hartlapp

Lars Hentschel

Helmer Hoppe

Jan Mankau

Sebastian Mildner

David Oechsler

Lars Perlich

Andreas Rubisch

Reinhard Stahn

Sascha Trostorff

 

FAU (Erlangen-Nuremberg)

Philipp Wacker (local coordinator)

Giorgio Saracco

 

University of Greifswald

Agnes Radl (local coordinator)

 

University of Hagen

Federica Gregorio (local coordinator)

Brice Girol

Matthias Grätz

Laura Hahlweg

Jens Hansen

Angelika Hirrle

Sascha Jörg

Georgius Karageorgoudis

Matthias Kollar

Harald Picard

Raphael Steiner

 

TU Hamburg

Christian Seifert (local coordinator)

Dennis Gallaun

Julian Großmann

Karsten Kruse

Jan Meichsner

Jonas Sattler

Birte Tietgen

Luis Weber

 

University of Hamburg

Felix Schwenninger (local coordinator)

Muhamad Taufik Abdillah

Christina Brandt

Benedikt Diederichs

Ines Dorschky

Christian Emmel

Frédéric Haller

Denis Korolev

Philipp Kunde

Huy Hoang Le

Hagen Söding

 

University of Hannover

Michael J. Gruber (local coordinator)

Moritz Doll

André Froehly

Robert Fulsche

Franz Hanauska

Rene Schulz

Ursula Westphal

 

Karlsruhe Institute of Technology

Peer Kunstmann (local coordinator)

Roland Schnaubelt (local coordinator)

Johannes Eilinghoff

Andreas Geyer-Schulz

Fabian Hornung

Tobias Lamm

Tobias Schmid

Carlo Siebenschuh

Martin Spitz

Michael Ullmann

Bejamin Waßermann

Lutz Weis

Konstantin Zerulla

 

Kiel University

Markus Haase (lecturer)

Florian Pannasch (local coordinator)

Marco Peruzzetto (local coordinator)

Christopher Babin

Lukas Betz

Martin Breer

Alexander Dobrick

Lukas Matthias Hagedorn

Goran Nakerst

Alexander Ullmann

 

University of Konstanz

Markus Kunze (local coordinator)

Wolfgang Maurer

David Ploß

Andrey Zakharov

 

Leipzig University

Tanja Eisner

 

Otto von Guericke University Magdeburg

Maximilian Behr

 

Carl von Ossietzky University of Oldenburg

Ivan Shestakov

 

University of Potsdam

Alexander Friedrich (local cordinator)

Philip Thonke

 

University of Siegen

Heiko Hoffmann (local coordinator)

Alexander Dicke

David Langefeld

Christian Raupach

Marcel Seelbach Benkner

Jonathan Steinberg

 

University of Stuttgart

Jens Wirth (local coordinator)

Jonas Brinker

Robin Lang

Tizian Wenzel

 

University of Tübingen

Rainer Nagel (local coordinator)

Nikolai Edeko

Ulrich Groh

Katharina Kiraly

Tim Krake

Henrik Kreidler

Kari Küster

 

Ulm University

Sita Siewert (local coordinator)

Wolfgang Arendt

Manuel Bernhard

Frederik Finckh

Jochen Glück

Marc Hanussek

Simon Hofmann

Rabia Kizildag

Marcel Kreuter

Marius Müller

Lukas Niebel

Manfred Sauter

Adrian Schmautz

Lukas Schröter

Adrian Spener

Stefan Wagner

Frederic Weber

 

University of Wuppertal

Balint Farkas (local coordinator)

Birgit Jacob (local coordinator)

Christian Budde

Waed Dada

Edgar Heinert

René Hosfeld

Henrik Jürgens

Sven Karbach

Julia Kleinhans

Sebastian Möller

Robert Nabiullin

Merlin Schmitz

Daniel Siemssen

Lukas Vorberg

Stefan Wegerhoff

Sven-Ake Wegner

Jens Wintermayr

Daisy Wozniok

 

Ghana

Regent University of Science & Technology (Accra)

Hannah Swanzy

 

Hungary

Eötvös Loránd University (Budapest)

Eszter Sikolya (local coordinator)

 

India

Dayalbagh Educational Institute (Agra)

Reetika Chawla

 

Ambedkar University Delhi

Rachana Shokhanda

 

University of Delhi

Sachi Srivastava (local coordinator)

Pappu Anuragi

Sahiba Arora

Parth Chaturvedi

Harshi Gupta

Mahesh Kumar

Shivam Kumar

Ashutosh Pandey

Himani Sharma

Jyoti Sharma

Geeta Yadav

 

Rajasthan Technical University (Kota)

Shubham Khandelwal (local coordinator)

 

Indian Institue of Technology Gandhinagar

Dharmendra Kumar (local coordinator)

Madhu Gupta

 

Indian Institute of Technology (Kharagpur)

Varinderjit Mann

 

BITS (Pilani)

Vivek Sridhar

 

Indian Institute of Technology Roorkee

Kamal Chawla

 

Iran

Damghan University

Hanif Heidari (local coordinator)

Pariya Alasvand

 

Kharazmi University (Karaj, Tehran)

 

Ferdowsi University of Mashhad

Reihaneh Vafadar

 

Tarbiat Modares University (Tehran)

Alaeddin Malek (local coordinator)

Seyyed Mohammad Ali Shibani

Ghasem Abbasi

Iman Alimirzaei

Mohammad Ramshini

 

Shahed University (Tehran)

Mohammad Mousa-Abadian

 

Italy

University of Bari Aldo Moro

Silvia Romanelli (local coordinator)

 

University of Ferrara

Michele Miranda (local coordinator)

Davide Addona

 

University of Genoa

Tommaso Bruno

Andrea Carbonaro

 

University of Salento (Lecce)

Diego Pallara (local coordinator)

Antonio Leaci

 

University of Messina

Valeria Iiritano

 

Bocconi University (Milan)

Paolo Leonetti

 

University of Naples Federico II

Francesco Pappalardo

 

University of Padua

Valentina Casarino

Paolo Luzzini

 

University of Parma

Luca Lorenzi (local coordinator)

 

SNS (Pisa)

Mattia Calzi

 

University of Trento

Sonia Mazzucchi (local coordinator)

Stefano Bonaccorsi

Nicolò Cangiotti

Luciano Tubaro

 

University of Salerno

Abdelaziz Rhandi (local coordinator)

Anna Canale

Abdallah Maichine

Rosanna Manzo

Cristian Tacelli

 

Lebanon

Lebanese University (Beirut)

Ali Wehbe (local coordinator)

Ghadir Shokor

 

Luxembourg

University of Luxembourg (Luxembourg City)

Guendalina Palmirotta

 

Morocco

University Ibn Zohr (Agadir)

Idris Boutaayamou (local coordinator)

Youssef El Habouz (local coordinator)

Said Hadd (local coordinator)

Ahmed Sani (local coordinator)

Larabass Abahazem

Khalid Akhlil

Meryem Amezghal

Abed Boulouz

Mohamed Chakir

Abderrahim Driouich

Hicham El Boujaoui

Samir El Mourchid

Abdelhadi Es-Sarhir

Fatima Zahra Lahbiri

Marieme Lasri

Sayyad Redouane

Asma Saidi

El Gantouh Yassine

 

University Sultan Moulay Slimane (Béni Mellal)

Aziz Ouhinou (local coordinator)

Abdelhamid Azanzal

Abdesselam Bouarich

Abdellatif Elbadraoui

Maria Ihsane El Bahi

El Khalfi Hamid

Naoufel Hatime

Iman Makroum

Abdelhamid Moussaoui

Mohamed El Bachiri Offane

Abderrahmane Oultou

Hssaine Oummi

Elamrani Slimane

Hamza Tantaoui

Abdellah Taqbibt

Anas Tiarimti Alaoui

 

Chouaib Doukkali University (El Jadida)

Yassine Moumane

 

Sidi Mohamed Ben Abdellah University (Fez, Taza, Taounate)

Abdelhai Elazzouzi (local coordinator)

 

UIT (Kenitra)

Maslouhi Mostafa (local coordinator)

 

Cadi Ayyad University (Marrakesh)

Lahcen Maniar (local coordinator)

El Mustapha Ait Ben Hassi (local coordinator)

Khoutaibi Abdelaziz

Mahmoud Baroun

Jamal Eddine Benyaich

Fatima Boudchich

Nadia Drisi

Mohamed El Azzouzi

Mohamed Ennassik

Brahim Es-sebbar

Mohamed Fadili

Mohamed Halloumi

Khalil Kamal

Abdelmjid Khchine

Nebghouha Mohamed

Fatima Zahra Mouatamide

Salem Nafiri

Rachid Saij

Chorfi Salah-Eddine

Akrid Thami

 

Hassan II Mohammedia University

Jaouad Danane (local coordinator)

 

Moulay Ismail University

El Houssaine Quenjel

 

Mohamed Premier University (Oujda)

Abderrahim Medbouhi (local coordinator)

Mohammed Moussi (local coordinator)

Amine Jerroudi

 

Hassan Premier University (Settat)

Zafrar Abderrahim (local coordinator)

Brahim Allal

Chahid Ayouch

Omar Oukdach

El jid Rachid

Jawad Salhi

 

Nepal

Tribhuvan University (Kirtipur)

Sudeep Rayamajhi

 

The Netherlands

University of Amsterdam

Sonja Cox (local coordinator)

Hamza Ahmadan

Raviar Karim

Lasse Vuursteen

 

Delft University of Technology

Dorothee Frey (local coordinator)

Jan van Neerven (local coordinator)

Mark Veraar (local coordinator)

Eddo van den Boom

Arjan Cornelissen

Elek Csobo

Timothy De Moor

Bart van Ginkel

Henk Jongbloed

Nick Lindemulder

Emiel Lorist

Ike Mulder

Bas Nieraeth

Milan Niestijl

Rik Versendaal

Gerrit Vos

Ivan Yaroslavtsev

 

Leiden University

Fabian Bos

 

New Zealand

University of Auckland

Tom ter Elst (local coordinator)

Gareth Gordon

 

University of Otogo (Dunedin)

Petru A. Cioica-Licht

 

Nigeria

University of Ibadan

Ini Adinya (local coordinator)

 

Imo State University (Owerri)

Prince Chibuisi Onwuchekwa (local coordinator)

 

Pakistan

QUEST Nawabshah

Khuda Bux Amur (local coordinator)

Sanaullah Mastoi (local coordinator)

Muhammad Masoom Arain

Ali Raza Pirzada

 

Poland

Lodz University of Technology

Aleksandra Falkiewicz

 

Maria-Curie-Skłodowska University (Lublin)

Dominika Jasińska (local coordinator)

 

Nicolaus Copernicus University (Toruń)

Alexander Gomilko

 

IM PAN (Warsaw)

Yuri Tomilov (local coordinator)

 

University of Wrocław

Bartosz Wróblewski

 

Portugal

University of Lisbon

James Kennedy (local coordinator)

Matthias Hofmann

 

Romania

Technical University of Cluj-Napoca

Adrian Viorel (local coordinator)

 

Russian Federation

Lomonosov Moscow State University

Anna Doledenok

 

Senegal

Gaston Berger University (Saint-Louis)

Moustapha Dieye (local coordinator)

 

Slovenia

University of Ljubljana

Marjeta Kramar Fijavz (local coordinator)

Michael Kaplin

Arberi Krasniqi-Avdijaj

Aljoša Peperko

 

South Africa

University of Pretoria

Marten Wortel

 

Spain

University of Zaragoza

Pedro J. Miana (local coordinator)

Luciano Abadias

Jesus Oliva

 

Sweden

Lund University

Sandra Pott (local coordinator)

Adem Limani

Bartosz Malman

Douglas Svensson Seth

Tien Truong

 

KTH Royal Institute of Technology (Stockholm)

Samuel Fromm

 

Switzerland

ETH Zurich

Christian Beck

 

Tunisia

University of Gabes

Amina Thabet

 

University of Tunis El Manar

Sami Mourou (local coordinator)

Soumaya Belhaj Ali

Amor Drissi

Imen Metoui

Mouldi Seddik

 

University of Sfax

Nedra Moalla (local coordinator)

Ines Walha (local coordinator)

Monia Boudhief

Sana Bouzidi

Wafa Selmi

Boubaker Wissal

 

Ukraine

B. Verkin ILTPE (Kharkiv)

Vitalii Marchenko (local coordinator)

 

V. N. Karazin Kharkiv National University

Thu Hien Nguyen

 

Ukranian Catholic University (Lviv)

Rostyslav Hryniv (local coordniator)

 

United Kingdom

University of Cambridge

Simon Becker

 

University of Kent (Canterbury)

Ian Wood (local coordinator)

Floris Claassens

Jordan Makwana

Giacomo Marchesi

 

University of Strathclyde Glasgow

Matthias Langer (local coordinator)

Marcus Waurick (local coordinator)

Sofia Giantsidi

Lyndsay Kerr

Michaela Kyriakopoulou

 

King's College London

Tobias Hartung (local coordinator)

Jeremiah Buckley

Emilio Fedele

Nazar Miheisi

 

University College London

Orif Ibrogimov

Luca Scarpa

 

University of Oxford

Charles Batty (local coordinator)

David Seifert (local coordinator)

Dominik Kobos

Abraham Ng

 

University of York

Nimit Rana

 

USA

Louisiana State University (Baton Rouge)

Frank Neubrander (local coordinator)

Irfan Alam

 

University of Illinois at Chicago

Han Liu

 

University of Missouri (Columbia)

Yuri Latushkin (local coordinator)

 

University of Kansas (Lawrence)

Milena Stanislavova (local coordinator)

Atanas Stefanov (local coordinator)

Harrison Gaebler

Fazel Hadadifard

Bradley Isom

Vishnu Iyer

Arturo Jaramillo

Sefika Kuzgun

Satbir Malhi

Wesley Perkins

Iurii Posukhovskyi

Abba Ibrahim Ramadan

 

Vanderbilt University (Nashville)

Gieri Simonett

 

University of Toledo

Alessandro Arsie (local coordinator)

Uthpala Nawalage

Paduma Samarawickrama

Damith Thilakarathna

Mahnazalsadat Vahdat

Anthony Vasaturo

 

Vietnam

Hai Phong University

Bui-Xuan Quang

 

Hanoi University of Science and Technology

Thieu Huy Nguyen (local coordinator)

Huong Nguyen

 

VNU University of Science (Hanoi)

Trinh Viet Duoc

 

Thaibinh College of Education and Training

Quy Dang Ngo